ΨΗΛΑ Ο ΠΗΧΗΣ ΣΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ

Friday, 19 July 2013

ΣΤΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ 2013 ΘΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙ Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΩΝ ΔΕΛΦΙΝΙΩΝ.

ΠΑΝΕΤΟΙΜΗ Η ΟΜΑΔΑ ΓΙΑ ΝΕΕΣ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΕΙΣ

Για μία ακόμα βουτιά στα βαθειά ετοιμάζονται τα ΔΕΛΦΙΝΙΑΠτολεμαΐδας, που θα συμμετέχουν στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κατηγοριών 2013 το οποίο θα διεξαχθεί στην Αθήνα κατά το χρονικό διάστημα από τις 22 ως τις 27 Ιουλίου.

Πρόκειται για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παμπαίδων – Παγκορασίδων Α-Β, Παίδων – Κορασίδων και Εφήβων Νεανίδων. Δύο διοργανώσεις που θα φιλοξενηθούν στις εγκαταστάσεις του ΟΑΚΑ και θα πραγματοποιηθούν συνεχόμενα.

Η Αθλητική Κολυμβητική Ακαδημία των ΔΕΛΦΙΝΙΩΝ προσδοκά και αναμένεται να έχει μία δυναμική παρουσία όλων των συμμετεχόντων τμημάτων, που θα ριχτούν –με τον τρόπο που αυτά ξέρουν καλύτερα- στη μάχη της διεκδίκησης διακρίσεων και μεταλλίων. Πρωτίστως και όπως πάντα το teamτης Ακαδημίας στοχεύει σε μία αξιοπρεπή και υποδειγματική εμφάνιση στο πλαίσιο πάντα των πρωταθλητικών διεκδικήσεων και της ευγενούς άμιλλας.

Η δουλειά υπήρξε σκληρή όλο το προηγούμενο χρονικό διάστημα και ειδικά τον τελευταίο καιρό, με τα παιδιά και τον προπονητή τους Δημήτρη Καραγιάννη να ξεπερνούν τις δυνάμεις τους και να προσπαθούν να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις και στις προδιαγραφές που βάζουν διοργανώσεις όπως είναι το εν λόγω πρωτάθλημα (πρωτάθλημα που διεξάγεται υπό την αιγίδα της ΚΟΕ). Αξιοσημείωτο (και καθόλου τυχαίο)είναι το γεγονός ότι όλοι οι αθλητές που κολύμπησαν φέτος έχουν πιάσει όρια και μάλιστα σε αριθμό ρεκόρ, ήτοι 90!! Χαρακτηριστικά, οι Αθλήτριες Ασπράγκαθου Αναστασία και Ηλία Αντιγόνη, έπιασαν 5 όρια open και θα συμμετέχουν στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανδρών – Γυναικών (9-11/8 Λαμία). Η δε αθλήτρια Α. Ασπράγκαθου έχει πιάσει (στα 200 ύπτιο) και το όριο προεθνικής ομάδας και είναι η πρώτη αθλήτρια του συλλόγου που ανήκει στην εν λόγω ομάδα.

Λίγο πριν αναζητήσουν, δικαιωματικά, κάποιες στιγμές χαλάρωσης και διακοπών, ταΔΕΛΦΙΝΙΑ υπόσχονται να δώσουν και πάλι δυναμικά τον αγώνα, δικαιώνοντας τόσο τους κόπους τους όσο και τις προσδοκίες των φίλων και οπαδών της Α.Κ.Α.

Η Αγωνιστική των ΔΕΛΦΙΝΙΩΝ, απαρτίζεται από 15 παιδιά που είναι οι:

Γκίνος Αθανάσιος, Βαρβαρούσης Νικόλαος, Βερίκοκος Ιωάννης, Βλάχος Ευστάθιος, Καλαϊτζόπουλος Αλέξανδρος, Ζήκος Δημήτριος, Γαβριηλίδης Βασίλειος, Ασπράγκαθου Αναστασία, Ηλία Αντιγόνη, Μπακάλη Αναστασία, Δεληγεώργη Ευφροσύνη, Δεληγεώργη Αναστασία, Λάππα Γεωργία, Χρυσανθοπούλου Κυριακή και Κωστοπούλου Αφροδίτη (την αποστολή, εκτός από τον προπονητή τους, θα συνοδεύσουν οι δύο έφοροι Λάππας Αθανάσιος και Λεσγίδου-Δεληγεώργη Ιωάννα καθώς και εκπρόσωποι του Δ.Σ)

Αναλυτικά, το πρόγραμμα των δύο διοργανώσεων έχει ως εξής:

Πανελλήνιο πρωτάθλημα Παμπαίδων- Παγκορασίδων Α¨- Β¨ (ΟΑΚΑ)

Δευτέρα 22 Ιουλίου

Πρωινά αγωνίσματα (προκριματικοί, έναρξη 9πμ)

100 ελεύθερο παγκορασίδων β’-α’

100 ελεύθερο παμπαίδων β’-α’

200 πρόσθιο παγκορασίδων β’-α’

200 πρόσθιο παμπαίδων β’-α’

400 μικτή ατομική παγκορασίδων α’ (αργές σειρές)

400 μικτή ατομική παμπαίδων α’ (αργές σειρές)

200 ύπτιο παγκορασίδων β’-α’

200 ύπτιο παμπαίδων β’-α’

800 ελεύθερο παγκορασίδων β’-α’ (αργές σειρές)

Απογευματινά αγωνίσματα (τελικοί, έναρξη 6μμ)

100 ελεύθερο παγκορασίδων β’-α’

100 ελεύθερο παμπαίδων β’-α’

200 πρόσθιο παγκορασίδων β’-α’

200 πρόσθιο παμπαίδων β’-α’

400 μικτή ατομική παγκορασίδων α’ (γρήγορες σειρές)

400 μικτή ατομική παμπαίδων α’ (γρήγορες σειρές)

200 ύπτιο παγκορασίδων β’-α’

200 ύπτιο παμπαίδων β’-α’

800 ελεύθερο παγκορασίδων β’-α’ (γρήγορες σειρές)

4Χ100 μικτή ομαδική παμπαίδων β’-α’

4Χ100 μικτή ομαδική παγκορασίδων β’-α’

Τρίτη 23 Ιουλίου

Πρωινά αγωνίσματα (προκριματικοί, έναρξη 9πμ)

50 ελεύθερο παγκορασίδων β’-α’

50 ελεύθερο παμπαίδων β’-α’

400 μικτή ατομική παγκορασίδων β’ (αργές σειρές)

400 μικτή ατομική παμπαίδων β’ (αργές σειρές)

200 πεταλούδα παγκορασίδων β’-α’

200 πεταλούδα παμπαίδων β’-α’

400 ελεύθερο παγκορασίδων β’-α’

400 ελεύθερο παμπαίδων β’-α’

100 πρόσθιο παγκορασίδων β’-α’

100 πρόσθιο παμπαίδων β’-α’

Απογευματινά αγωνίσματα (τελικοί, έναρξη 6μμ)

50 ελεύθερο παγκορασίδων β’-α’

50 ελεύθερο παμπαίδων β’-α’

400 μικτή ατομική παγκορασίδων β’ (γρήγορες σειρές)

400 μικτή ατομική παμπαίδων β’ (γρήγορες σειρές)

200 πεταλούδα παγκορασίδων β’-α’

200 πεταλούδα παμπαίδων β’-α’

400 ελεύθερο παγκορασίδων β’-α’

400 ελεύθερο παμπαίδων β’-α’

100 πρόσθιο παγκορασίδων β’-α’

100 πρόσθιο παμπαίδων β’-α’

4Χ200 ελεύθερο παμπαίδων β’-α’

4Χ200 ελεύθερο παγκορασίδων β’-α’

Τετάρτη 24 Ιουλίου

Πρωινά αγωνίσματα (προκριματικοί, έναρξη 9πμ)

200 ελεύθερο παμπαίδων β’-α’

200 ελεύθερο παγκορασίδων β’-α’

100 πεταλούδα παμπαίδων β’-α’

100 πεταλούδα παγκορασίδων β’-α’

100 ύπτιο παμπαίδων β’-α’

100 ύπτιο παγκορασίδων β’-α’

200 μικτή ατομική παμπαίδων β’-α’

200 μικτή ατομική παγκορασίδων β’-α’

1500 ελεύθερο παμπαίδων β’-α’ (αργές σειρές)

Απογευματινά αγωνίσματα (τελικοί, έναρξη 5μμ)

200 ελεύθερο παμπαίδων β’-α’

200 ελεύθερο παγκορασίδων β’-α’

100 πεταλούδα παμπαίδων β’-α’

100 πεταλούδα παγκορασίδων β’-α’

100 ύπτιο παμπαίδων β’-α’

100 ύπτιο παγκορασίδων β’-α’

200 μικτή ατομική παμπαίδων β’-α’

200 μικτή ατομική παγκορασίδων β’-α’

1500 ελεύθερο παμπαίδων β’-α’ (γρήγορες σειρές)

4Χ100 ελεύθερο παγκορασίδων β’-α’ (τελικές σειρές)

4Χ100 ελεύθερο παμπαίδων β’-α’ (τελικές σειρές)

Πανελλήνιο πρωτάθλημα Εφήβων- Νεανίδων & Παίδων- Κορασίδων (ΟΑΚΑ)

Πέμπτη 25 Ιουλίου

Πρωινά αγωνίσματα (προκριματικοί, έναρξη 9πμ)

50 πρόσθιο παίδων- εφήβων

50 πρόσθιο κορασίδων- νεανίδων

100 ελεύθερο παίδων- εφήβων

100 ελεύθερο κορασίδων- νεανίδων

400 μικτή ατομική εφήβων (αργές σειρές)

400 μικτή ατομική νεανίδων (αργές σειρές)

200 ύπτιο παίδων- εφήβων

200 ύπτιο κορασίδων- νεανίδων

200 πεταλούδα παίδων- εφήβων

200 πεταλούδα κορασίδων- νεανίδων

800 ελεύθερο παίδων- εφήβων (αργές σειρές)

1500 ελεύθερο κορασίδων- νεανίδων (αργές σειρές)

Απογευματινά αγωνίσματα (τελικοί, έναρξη 6μμ)

50 πρόσθιο παίδων- εφήβων

50 πρόσθιο κορασίδων- νεανίδων

100 ελεύθερο παίδων- εφήβων

100 ελεύθερο κορασίδων- νεανίδων

400 μικτή ατομική εφήβων (γρήγορες σειρές)

400 μικτή ατομική νεανίδων (γρήγορες σειρές)

200 ύπτιο παίδων- εφήβων

200 ύπτιο κορασίδων- νεανίδων

200 πεταλούδα παίδων- εφήβων

200 πεταλούδα κορασίδων- νεανίδων

800 ελεύθερο παίδων- εφήβων (γρήγορες σειρές)

1500 ελεύθερο κορασίδων- νεανίδων (γρήγορες σειρές)

4Χ100 μικτή ομαδική παίδων- εφήβων

4Χ100 μικτή ομαδική κορασίδων- νεανίδων

Παρασκευή 26 Ιουλίου

Πρωινά αγωνίσματα (προκριματικοί, έναρξη 9πμ)

50 ελεύθερο κορασίδων- νεανίδων

50 ελεύθερο παίδων- εφήβων

50 ύπτιο κορασίδων- νεανίδων

50 ύπτιο παίδων- εφήβων

400 μικτή ατομική κορασίδων (αργές σειρές)

400 μικτή ατομική παίδων (αργές σειρές)

200 πρόσθιο κορασίδων- νεανίδων

200 πρόσθιο παίδων- εφήβων

400 ελεύθερο κορασίδων- νεανίδων

400 ελεύθερο παίδων- εφήβων

100 πεταλούδα κορασίδων- νεανίδων

100 πεταλούδα παίδων- εφήβων

Απογευματινά αγωνίσματα (τελικοί, έναρξη 6μμ)

50 ελεύθερο κορασίδων- νεανίδων

50 ελεύθερο παίδων- εφήβων

50 ύπτιο κορασίδων- νεανίδων

50 ύπτιο παίδων- εφήβων

400 μικτή ατομική κορασίδων (γρήγορες σειρές)

400 μικτή ατομική παίδων (γρήγορες σειρές)

200 πρόσθιο κορασίδων- νεανίδων

200 πρόσθιο παίδων- εφήβων

400 ελεύθερο κορασίδων- νεανίδων

400 ελεύθερο παίδων- εφήβων

100 πεταλούδα κορασίδων- νεανίδων

100 πεταλούδα παίδων- εφήβων

4Χ200 ελεύθερο κορασίδων- νεανίδων

4Χ200 ελεύθερο κορασίδων- νεανίδων

Σάββατο 27 Ιουλίου

Πρωινά αγωνίσματα (προκριματικοί, έναρξη 9πμ)

50 πεταλούδα κορασίδων- νεανίδων

50 πεταλούδα παίδων- εφήβων

200 ελεύθερο κορασίδων- νεανίδων

200 ελεύθερο παίδων- εφήβων

100 πρόσθιο κορασίδων- νεανίδων

100 πρόσθιο παίδων- εφήβων

100 ύπτιο κορασίδων- νεανίδων

100 ύπτιο παίδων- εφήβων

200 μικτή ατομική κορασίδων- νεανίδων

200 μικτή ατομική παίδων- εφήβων

800 ελεύθερο κορασίδων- νεανίδων (αργές σειρές)

1500 ελεύθερο παίδων- εφήβων (αργές σειρές)

Απογευματινά αγωνίσματα (τελικοί, έναρξη 5μμ)

50 πεταλούδα κορασίδων- νεανίδων

50 πεταλούδα παίδων- εφήβων

200 ελεύθερο κορασίδων- νεανίδων

200 ελεύθερο παίδων- εφήβων

100 πρόσθιο κορασίδων- νεανίδων

100 πρόσθιο παίδων- εφήβων

100 ύπτιο κορασίδων- νεανίδων

100 ύπτιο παίδων- εφήβων

200 μικτή ατομική κορασίδων- νεανίδων

200 μικτή ατομική παίδων- εφήβων

1500 ελεύθερο παίδων- εφήβων (γρήγορες σειρές)

800 ελεύθερο κορασίδων- νεανίδων (γρήγορες σειρές)

4Χ100 ελεύθερο κορασίδων- νεανίδων

4Χ100 ελεύθερο παίδων- εφήβων

Γραφείο Τύπου